טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT 

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי או CBT הינו טיפול פסיכולוגי ממוקד שעוסק בשינוי ושיפור איכות החיים באמצעות שימוש בטכניקות שונות לשינוי החשיבה והתנהגות. נקודת ההנחנה הינה שלכולנו דפוסי חשיבה אוטומטיים במפגש עם גירויים מסוימים. פעמים רבות דפוסים אלה גם כוללים תגובות רגשיות ומצוקה.

הדגש בטיפול CBT  הינו על עבודה ממוקדת באמצעות ותהליכי חשיפה הדרגתיים. עבודה אקטיבית בשיתוף עם המטופל מתמקדת באיתור וזיהוי דפוסי החשיבה הרלוונטים, מתן "שיעורי בית" וכלים פרקטיים להפחתת חרדה,מצוקה ושיפור איכות החיים.

מה הם יתרונות הטיפול בCBT?

אפקטיבי – טיפול שמביא לשיפור סימפטומטי משמעותי.

ממוקד – טיפול ממוקד בקושי בו המטופל מבקש לטפל.

מבוסס מחקרית – טיפולי CBT נחקרו ונחקרים רבות במחקרים מדעיים מהימנים אשר מאששים את תמורתו המשמעותית למטופלים אשר הטיפול תואם את צורכיהם.

מה משמעות גל ראשון, שני ושלישי בCBT?

הגל הראשון  מתייחס להתפתחות הטיפול ההתנהגותי בשנות ה-50 של המאה הקודמת. גישה זו, התפתחה בארה"ב ושמה למוקד התמקדות באופן בו בני אדם לומדים ורוכשים דפוסי התנהגות.

הגל השני של הCBT למעשה הוא זה שהוסיף את הC’ לCBT. עם התרחבות המחקר, הובנה החשיבות העמקה בתהליכי החשיבה והאופן שהם מתחברים לדפוסי התנהגות.

הגל השלישי התבסס בעיקרו סביב גישות חדשניות כגון מיינדפולנס וACT. גישות אלה שמות דגש בנוסף לדפוסי החשיבה וההתנהגות, גם על עיבוד רגשי וחוויתי של חווית המטופל. הבדלן העיקרי אינו בשינוי דפוסי החשיבה הספציפיים, אלה על הליך טיפולי ששואף להרחבה והגמשת הקוגניציות. המטרה היא לאפשר למטופל להכיר ולהתבונן במחשבותיו, להכיר בהיותן זמניות ובכך למנוע פרשניות והתנהגויות המובילות למצוקה.

מהלך הטיפול

טיפול CBT מתרחש גם בין המפגשים. המטופל עשוי לקבל משימות מסוימות ו"שיעורי בית" אשר מסייעות לו בהתקדמותו אל עבר מטרותיו. שיעורי הבית עשויים לכלול מטלות שמטרתן התבוננות עצמית בסיטואציות רלוונטיות לטיפול. ניטור אופן התגובה לאירועיים  מבחינה רגשית, פיזית ומחשבתית. בנוסף, יתכנו חשיפות הדרגתיות למצבים וגירויים אשר מעוררים חרדה ומצוקה.

לדוגמא מטופל אשר מתמודד עם חרדה מדיבור מול קהל, עשוי תחילה להתבקש לדבר מול בן או בת הזוג ותוך כדי ליווי, רכישת כלים והעלאת המודעות להתקדם הדרגתית עד לחשיפה מאתגרת שתכלול דיבור מול

חדר מלא.

איך אדע אם טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתאים לי?

טיפולי CBT מוכרים ביעילותם בטיפול בהפרעות פאניקה וחרדה, פוביות, שינוי הרגלים, OCD ועוד. עם זאת בכל מקרה, ישנו צורך בהערכה מעמיקה של מטפל מקצועי בכדי לבחון את ההתאמה לטיפול ואת הטיפול המתאים ביותר.

אני מזמין אותך ליצור קשר ולהגיע לפגישת היכרות. בפגישה נוכל באופן הטוב ביותר להעריך את סוג הטיפול המתאים עבורך ולהתקדם יחד.

צור קשר

פרטי התקשרות

אחד העם 89, תל אביב

058-7047720