מה היא פסיכותרפיה דינמית?

הסיטואציה הטיפולית שרבים מכירים או מדמיינים כוללת חדר ובו שתי כורסאות מונחות זו מול זו ומפגש טיפולי המורכב, באופן פשטני, משיחה. הטיפול הדינמי התפתח מגישתו הפסיכואנליטית ( הבדל בין השניים בהמשך) של זיגמונד פרויד והוא למעשה ספקטרום של גישות וסוגי טיפול שמכוונות לחקר העצמי (self) שאינם לחלוטין מודעים. נקודת הנחה זו יוצאת מתוך חלוקתו של פרויד לנפש האדם כמורכבת מחלקים לא מודעים וכאלה הנמצאם בסמוך למודע אך הגישה אליהם מכל מיני סיבות עשויה להיות מוגבלת. בנוסף, טיפול דינמי כאמור מתקיים בתוך קשר ומכאן, שחקירת העצמי פעמים רבות מתבטאת גם בתוך היחסים הטיפוליים, אשר פעמים רבות עשויים לשקף דפוסים דומים מתמונות היחסים השונות בחייו של המטופל/ת.

 

מה הוא הלא מודע?

מרבית הזרמים הטיפוליים מהגישה הדינמית מניחים כי ישנו 'לא מודע' בנפש האדם, אשר בתוכו מתחוללים אירועים נפשיים משמעותיים, קונפליקטים פנימיים, חרדות, טראומות וחוויות ילדות אשר נצברות במהלך החיים ונותרות ללא גישה בדרכי חשיבה מוכרות. מעניין לציין כי מחקרים עדכניים רבים שעסקו במיפוי מוחי וחקירת פעילות נוירולוגית, איששו השערות אלה כי אכן המוח האנושי מכיל ומעבד כמות מידע עצומה במקביל. חוותינו המודעת של עצמינו הינה תוצר של פעולות סינון רבות של המוח שלנו שעוסק תמידית בוויסות וארגון עולמנו.

 

אם כך, חוויות עבר, אירועי ילדות ומערכות יחסים עם דמויות משמעותיות ( כגון הורים, משפחה) נצברו בזיכרוננו בינקות אך אינם זמינים לנו. עם זאת, השפעתם על עצמינו, חוותינו האישית ותפיסת עולמינו ניכרת. רכיב מרכזי בפסיכותרפיה פסיכודינמית, מתבסס על הקשר הטיפולי, על היחסים המתפתחים בין המטפל.ת למטופל.ת. מתוכו כנקודת מוצא להתבוננות והעמקה ביחסים הראשוניים הייחודיים של המטופל.ת.

 

זהו כמובן תיאור כללי ומתומצת של חווית הטיפול אשר הינו מגוון, רב גוני, מורכב, מיוחד וייחודי. הוא משתנה מכל אחד ואחת והגדרתו הינה תמיד תהליך משותף של שתי הדמויות הנוכחות בו (מטפלת ומטופל.ת)

 

 

מה אני מציע?

אני מטפל בגישה פסיכודינמית, במפגשים חד או דו שבועיים, ניפגש בשעה קבועה בקליניקה שלי במרכז תל אביב. סיבות הפנייה לטיפול הן מגוונות ומשתנות. הו עשויות להגיע בעקבות הפרעת אכילה, משבר נפשי  או לאחר משבר חיים כגון פרידה כואבת, פיטורין או אובדן. לעיתים ישנה מטרה ממוקדת ששואפת להפחית חרדות או פוביות ספציפיות ומנגד, לעיתים סיבת הפנייה אינה ברורה. רבות הפניות בהן אנשים אינם מצליחים להגדיר בדיוק מדוע חשו צורך אך ידעו להכיר בכך שהוא קיים.

בכל המקרים, חשובה הפנייה לעזרה לגורם מקצועי מנוסה שידע להגדיר נכונה את הצרכים ולהעניק את הטיפול הנכון עבורך.

 

אני מזמין אותך ליצור קשר לשם קביעת פגישת היכרות בה נוכל להכיר ולהחליט יחד על אופי ואופן הטיפול.

צור קשר

פרטי התקשרות

אחד העם 89, תל אביב

058-7047720