טיפול במתבגרים

גיל התבגרות הוא גיל עמוס במתחים, לחצים וקונפליקטים. מעבר לבגרות מביא איתו שינויים רבים,לרבות שינויים פיזיולוגיים והורמונאליים, שינויים חברתיים, שינויים רגשיים ותהליכי גיבוש זהות עצמאית. האתגרים הרגשיים  המזוהים עם שנות נעורים עשוים להקשות על הסביבה המבוגרת של הנער.ה. טבעי שיהיה קושי להבין מסרים סותרים מצד בני הנוער, שפעמים רבות נעים מדחייה והסתגרות לצורך בקשר,תשומת לב .ונראות

 

חשוב לזכור כי גיל הנעורים הינו שלב קריטי בהתפתחות הנער או הנערה ושלמרות מה שעשוי להיות מבלבל, קיים צורך משמעותי בידו המכוונת של ההורה. בני נוער זקוקים לנוכחות הורית ערה היודעת לכבד את צורכיהם בעצמאות, תחושת מסוגלות עצמית ופרטיות ומנגד כזו שתדע לשאול את השאלות הנכונות, להעניק עצה ותמיכה רגשית ולספק את ההחזקה והביטחון הכה הנחוצים לנערים והנערות.

 

באילו מקרים כדאי לפנות לייעוץ וטיפול?

 

מקרים של חרדה ו/ או דכאון.

חשד להפרעות אכילה.

קשיי התנהגות.

קושי חברתי משמעותי, התבודדות, המנעות.

התנהגות שנראית לכם כהורים לא תקינה מהיכרותכם את ילדכם.

טראומה אישית או משפחתית.

מחלה של המתבגר או של בן משפחה קרוב.

קשיים בבית הספר.

פער משמעותי בין יכולת למיצויה.

אובדנות.

 

עם כל ההתמודדויות המזוהות עם גיל הנעורים, נוספות בעשור האחרון התמודדויות עם תחום האינטרנט,רשתות חברתיות ומשחקי רשת. עולמם ועולמנו מאופיין בחשיפה עצומה לתכנים ומידע אשר עשויים להיות פוגעים ומציפים עבור בני נוער אשר נמצאים בעיצומה של התפתחותם העצמית, הרגשית והקוגניטיבית. יחד עם זאת, חשוב להתייחס להתמודדויות אינדיבידואליות מוכרות של מתבגרים כגון הפרעות קשב וריכוז, חרדות, דיכאון, קשיים חברתיים, הפרעות אכילה, פגיעה עצמית ואובדנות כאתגרים משמעותיים אשר פעמים רבות מחייבים טיפול.

 

טיפול פרטני או הדרכת הורים?

עבור מתבגרים, ברוב המקרים הטיפול היעיל ביותר הוא טיפול מערכתי. זהו טיפול המשלב עבודה פרטנית עם נער.ה במקביל להדרכת הורים ועבודה עם בית הספר וממשקים אחרים בחייו של הנער במידה וקיימים. כמובן שהוא מצריך הסכמה של כלל הצדדים לתהליך ומחייב התגייסות משותפת.

בפגישת היכרות אדאג לברר איתכם מהי סיבת הפנייה לטיפול ומהי עמדת הנער.ה לטיפול. ארצה לשמוע ממנו או ממנה באופן ישיר לגבי עמדתם ויחד נוכל לפעול לתכנון תוכנית טיפול שתכלול את אופי ותדירות מפגשי ההורים והקשר עם גורמי חוץ בהתאם לצרכיו או צרכיה (בכפוף להסכמת הנער.ה וההורים כמובן).

כאמור, במקרים בהם ישנו שיתוף פעולה, טיפול משולב הוא הטיפול המומלץ.

כאמור, במקרים בהם יש שיתוף פעולה, טיפול משולב הוא הטיפול המומלץ ביותר. אני מזמין אותכם ליצור קשר לקביעת פגישת היכרות. בפגישה נוכל להבין יחד את הצרכים,  המוטיבציה וציפיותכם

צור קשר

פרטי התקשרות

אחד העם 89, תל אביב

058-7047720